Inchide

Trimite unui prieten

Investiții finalizate

Exportă PDF - Investiții finalizate Tipăreşte pagina - Investiții finalizate Trimite unui prieten - Investiții finalizate

În anul 2000 s-a început lucrarea de betonare a drumului comunal Clinceni - Olteni, lucrare finanțată de bugetul local și finalizată în 2003.

În anul 2003 s-a înființat rețeaua de distribuție gaze naturale la care s-a conectat marea majoritate a locuitorilor comunei, datorită importanței acestei lucrări realizată de edilul comunei din acea vreme Adrian Budeanu.

De asemenea s-au realizat:

• modernizare și extindere iluminat public
  • introducerea televiziunii prin cablu
  • conectarea la rețeaua de telefonie fixă
  • reparație capitală la dispensarul uman Comuna Clinceni
  • reabilitare și modernizare prin asfaltare a tuturor străzilor din localitatea noastră
  • înființarea și amenajarea unei farmacii în centrul localității
  • înființare stație peco
  • construirea unui stadion sintetic sportiv în curtea școlii nr.1 Clinceni dotata cu instalație nocturnă
  • modernizarea școlilor și dotarea lor cu mobilier și calculatoare
  • modernizare grădiniță cu program prelungit ce funcționează din toamna anului 2008, asigură creșterea și educarea a 100 de prichindei
  • extinderea școlii nr.1 Clinceni cu scopul înființării unui liceu cu profil sportiv și informatică, funcȚional din anul școlar 2010-2011. Pentru transformarea în liceu, școala a fost extinsă cu încă 8 săli de clasă
  • canalizarea zonei centrale, proiect realizat prin OG7/2006
  • realizare suprafață de joc pe „Clinceni Arena"

În anul 2007, în comuna Clinceni s-au reabilitat șapte străzi comunale, realizându-se și drumul de legătură Clinceni - Ordoreanu, însumând 5,5 km.

O altă investiție foarte importantă o reprezintă noul sediu administrativ al primăriei comunei Clinceni, investiție începută în Mai 2007 și finalizată în luna decembrie 2007. Odată cu mutarea aparatului administrativ în această nouă locație din strada Principală nr. 107A, vechiul sediu al Primăriei Clinceni servește la desfășurarea activității mai multor servicii: Poșta Română, Petrom Distribuție S.A., URBAN S.A., Poliția Locală și Forța de Muncă Ilfov.
Fiecare spațiu din cadrul noii clădiri are destinație precisă. Astfel la subsolul instituției se află arhiva primăriei, biblioteca și spațiile tehnice. La parter funcționează acele compartimente ale primăriei cel mai des solicitate de către cetățeni, la etajul I cetățenii pot veni în audiențe pentru că aici se află biroul primarului și al viceprimarului comunei. Mansarda primăriei este locul în care se i-au cele mai importante decizii pentru localnicii comunei Clinceni, pentru că aici se află sala de consiliu.

În domeniul sănătății, edilul comunei noastre, a făcut importante investiții, cum ar fi:

• dispensar uman în satul Olteni
  • reabilitarea și modernizarea dispensarului Clinceni
  • înființarea unui alt cabinet medical în strada Sabarului, acolo unde funcționează și un centru medical modern Uromed.