Ideea de la care s-a plecat cu proiectul de extindere şcoală, a fost tocmai spaţiul insuficient si condiţiile insalubre din această unitate de învăţământ.

Pe data de 16 noiembrie 2011, la Şcoala Nr.4 Olteni lucrările erau în toi pentru finalizarea unei şcoli spaţioase şi moderne. Parterul şcolii s-a extins cu două săli de clasă, o cancelarie pentru profesori, grupuri sanitare dar şi un spaţiu tehnic destinat centralei termice pentru încălzirea întregii clădiri. Extinderea de la parter este de aproximativ 250mp. Clădirea este prevăzută şi cu mansardă, care cuprinde o sală mare de festivităţi pentru serbările şi activităţile şcolare ale copiilor comunei Clinceni din satul Olteni. Tot aici găsim grupuri sanitare şi două spaţii tehnice pentru depozitare.De asemenea, în cadrul aceluiaşi proiect, în curtea Şcolii Nr.4 Olteni se va amenaja un teren sintetic care va fi de un real folos pentru desfăşurarea orelor de sport ale copiilor din comuna Clinceni şi nu numai, deoarece pe acest teren sintetic vor putea face sport şi cetăţenii comunei Clinceni din satul Olteni. În curtea acestei şcoli va fi şi o amenajare peisagistică, unde copiii din satul Olteni îşi vor putea petrece pauzele dintre orele de curs. Odată cu acest proiect, de la Şcoala Nr.4 Olteni, s-a luat în calcul şi anveloparea clădirii ce are ca scop protejarea şi consumul mai mic al energiei termice a clădirii. Lucrările s-au executat cu ajutorul Consiliului Local Clinceni şi al Consiliului Judeţean Ilfov.Se munceşte intens la executarea acestui proiect deoarece, până la finalul acestui an, domnul primar Adrian Budeanu împreună cu Consiliul Local, profesorii şi elevii să inaugureze noua clădire a Şcolii Nr.4 Olteni, comuna Clinceni.

Sursă text si foto: Iulia HORAC