Alte proiecte îndraznețe pe care primarul Budeanu Adrian le are în derulare, în cadrul Strategiei de Dezvoltate Durabilă a Comunei Clinceni sunt:

• împrejmuirea lăcașelor de cult din comuna noastră, proiect în continuă desfășurare
  • amenajare trotuare, spații verzi și dotarea cu mobilier stradal
  • construirea unei case de cultură
  • construirea unui supermarket
  • construire sală de sport polivalentă
  • construire campus școlar, cu bazin de înot, sală de gimnastică și pensiune-cantonament
  • extinderea rețelei de apă și canal
  • înființarea unei policlinici medicale cu program permanent și înființarea unei stații de salvare.

Turismul poate reprezenta o sursă de venituri la bugetul local, atunci când vor fi valorificate potenţialele turistice ale lacurilor amenajate pe râurile Argeş şi Ciorogârla, având o suprafaţă de 11 ha. Dispunând de plaje, restaurant, discotecă, oferă condiţii optime pentru pescuitul sportiv. Există în prezent şi o crescătorie piscicolă.

Pădurea de stejar din vestul comunei ocupă 25 ha şi oferă condiţii optime pentru agrement şi desfăşurarea unor activităţi sportive.

Pe teritoriul comunei se află Aeroportul Sportiv „Aurel Vlaicu\”, care a reprezentat şi în secolul trecut o atracţie pentru bucureşteni.

Comuna Clinceni, făcând parte din regiunea de dezvoltare Bucureşti-Ilfov, apropierea de Bucureşti şi cadrul natural favorizat, având o infrastructură corespunzătoare, râurile Sabar şi Argeş, pădurea Ordoreanu, oferă condiţii optime dezvoltării unor cartiere rezidenţiale.
În 2008 au fost inaugurate lucrările la primul cartier rezidenţial – „Cartierul Englezesc\” – în prezenţa Excelenţei sale ambasadorului Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord.
Acest fapt va duce la creşterea continuă a locurilor de muncă.
Cartierul Englezesc, inaugurat în prezenţa ambasadorului Robin Barnett se va dezvolta iniţial pe o suprafaţă de 3,8 ha, având 710 unităţi locative.